Po raz kolejny przygotowałam dla Was zestawienie książek, poświęconych technice makramy. Oto 10 pozycji, które warto znać!
Pierwszy wpis związany z makramowymi książkami, pojawił się na moim blogu we wrześniu 2018 roku (znajdziecie go TUTAJ). Do dziś to zestawienie cieszy się ogromną popularnością i często zaglądacie do tego artykułu. Ale od tego czasu, udało mi się znacznie powiększyć swoją kolekcję książek o sznurkach. I dziś, chciałabym Wam o nich opowiedzieć. Jeśli zamierzacie cały czas podszkalać swoje umiejętności z plecenia – warto je mieć w swojej domowej biblioteczce 🙂
„Dzikie barwy”, Aleksandra Bystry (Łódź 2019)
Zacznę od książki, która podbiła moje serce! Nie jest na pierwszy rzut oka związana z makramą, ale każdy kto fascynuje się sznurkami na pewno zastanawiał się jak odpowiednio je barwić. W tej pozycji znajdziecie naprawdę porządną dawkę wiedzy o naturalnym barwieniu tkanin. Książka jest do tego pięknie wydana i okraszona klimatycznymi zdjęciami. Można ją kupić na stronie dzikiebarwy.com. W tym samym sklepie znajdziecie również barwniki roślinne oraz zestawy do farbowania! Książka jest gruba i pełna przydatnych informacji, więc uważam ją za całkowicie wartą swojej ceny.
Macrame Decor: 25 Boho-chic Interior Ideas and Patterns, Marchen Art Studio (Japan 2017)
W tej pozycji znajdziecie 25 gotowych instrukcji na makramy boho. Są to nie tylko inspiracje na makramy ścienne, ale również i kwietniki, firanki itp. Książka jest bardzo czytelna, a turoriale dobrze przygotowane. Niby nie ma tutaj jakiejś zaawansowanej wiedzy o pleceniu, ale mimo to bardzo lubię tą pozycję. Książka jest w języku angielskim, w twardej oprawie.
Makramy: sploty i węzły, Rosalba Niccoli, Marcella De Ferrari (Warszawa 2008)
Ta książka nie jest już raczej dostępna w księgarniach, ale być może uda Wam się ją znaleźć w bibliotece czy też kupić używaną. Tytuł ten skupia się bardziej na mikro makramie, ponieważ przedstawione tu inspiracje zostały wykonane z nitek i cieniutkich włóczek. Ja osobiście wolę pleść z grubszych sznurów, ale mimo to lubię tą pozycję. Zaprezentowano tutaj kilka fajnych inspiracji na wzory.
Zręczne ręce, Margita Izakovicova (Warszawa 1988)
Podobnie jak z książką powyżej – ta pozycja nie jest już dostępna w sprzedaży. Więc musicie na ten tytuł polować. Znajdziecie tutaj opis aż pięciu technik: szydełkowania, roboty na drutach, haftowania, wiązania siatek oraz techniki makramy. Więc na pewno książka ta jest przydatna, jeśli chcecie rozwijać swoje umiejętności z różnych technik rękodzieła. Jeśli natomiast skupiacie się tylko na makramie, znajdziecie w tej pozycji podstawowe sploty oraz kilka tutoriali. Z tym, że inspiracje są w stylu lat osiemdziesiątych, bo właśnie w tym okresie została ta książka wydana.
Macrame: for begginers and beyond, Amy Mullins & Marnia Ryan-Raison (2017)
To jedna z moich ulubionych, makramowych książek. Jest wydana w języku angielskim. Niby nie ma tutaj zaawansowanej wiedzy, ale książka jest ładnie wydana. Zaprezentowane w niej instrukcje krok po kroku są czytelne i dobrze opisane. Pozycja ta zawiera 24 pomysły na makramy.
Makrama, Alzbeta Brezinova (Warszawa)
W książce nie znalazłam roku wydania, ale to kolejna pozycja z lat osiemdziesiątych. Kupiłam ją przypadkiem na portalu Allegro. Oczywiście używaną, ale w dobrym stanie. Książka jest porządnym podręcznikiem. Przypomina mi stylem, książki Jadwigi Turskiej. Są tutaj również rozpisane tutoriale, ale znów – ich stylizacja jest mało współczesna 😉
Macrame At Home, Natalie Ranae (2018)
To kolejna książka o makramie, warta polecenia! Wydana w języku angielskim. Zawiera sporo podstawowej wiedzy, a dodatkowo 20 gotowych instrukcji. Tutoriale zawierają dobrej jakości zdjęcia i są bardzo czytelne. Są podzielone na trzy stopnie zaawansowania, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Tą pozycję możecie kupić TUTAJ.
The Year of Knots, Windy Chien (2019)
To książka, o której pisałam już na blogu, w ramach wpisu „Co zrobić z resztkami sznurka?„. Została wydana w zeszłym roku. Jeśli znacie autorkę tej książki z Instagrama, to dobrze wiecie, czego spodziewać się po treści! Znajdziecie tu sporo inspiracji na węzły. Inspiracje są szczególnie przydatne, jeśli nie macie pomysłu co robić z końcówkami sznurka. Książka jest wydana w twardej oprawie, w języku angielskim.
Macrame for Home Decor, Samantha Grenier (2019)
Ta pozycja również została wydana w zeszłym roku. Książka zawiera aż 40 pomysłów na makramy w stylu boho (takiego hipisowskiego boho, moim skromnym zdaniem). Jest ładnie wydana, instrukcje są czytelne. Natomiast same pomysły są moim zdaniem nieco rozczarowujące. Natomiast jeśli lubicie oryginalne i wyróżniające się pomysły na makramy, to znajdziecie tutaj coś dla siebie. Książka dostępna w języku angielskim.
Macrame 2, Fanny Zedenius (2020)
Książka najświeższa z całego zestawienia, ponieważ pojawiła się w sprzedaży na początku roku. Jest to istna perełka! Polecałam pierwszą książkę Fanny w poprzednim wpisie, ale druga książka tej autorki jest jeszcze lepsza. Znajdziecie tutaj bardziej zaawansowaną wiedzę i kilka fajnych tricków. Tytuł ten zawiera również 20 makramowych instrukcji. Książka jest pięknie wydana, z klimatycznymi zdjęciami (w języku angielskim). Tutorial tutaj zaprezentowane są naprawdę godne uwagi i bardzo czytelne. Aktualnie, to jedna z moich ulubionych książek o makramie! 🙂
Tą pozycję możecie kupić TUTAJ.
I to by było na tyle z makramowych książek (przynajmniej na ten moment). Mam nadzieję, że moje zestawienie okaże się Wam pomocne! Nie wiem jak Wy, ale ja jestem tradycjonalistką i lubię uczyć się z książek… 😉
Koniecznie dajcie znać, które książkę o makramie Wy lubicie najbardziej. Tymczasem, ja zmykam do tulenia mojego małego bobasa <3
1 komentarz
„Zręczne ręce”Margita Izakovicova też jest super pozycją. Zawiera wiele różnych technik rekodzielniczych. Poza makrama jest i haft i druty itp.. . Muszę nadmienić, że zostały wydane 4 tomy. Ja ma tom nr 3.i tam też jest makrama. W każdym tomie jest czegoś po trochu. Polecam!